Razem z Kajakiem – niepełnosprawni też potrafią

Razem z Kajakiem – niepełnosprawni też potrafią

Spływy kajakowe są znakomitym pomysłem, z którego mogą korzystać osoby w każdym wieku. To przyjemna forma spędzania czasu wolnego połączona z aktywnością fizyczną. Z kajaków mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie RAZEM zainicjowało działania wychodzące poza założenia typowej wycieczki i zaktywizowało osoby niepełnosprawne do uprawiania czynnej turystyki i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dzięki dofinansowaniu ze środków pozyskanych od:

 • Samorządu Województwa Mazowieckiego,

Stowarzyszenie RAZEM zorganizowało we wrześniu i październiku 2022 – 3 spływy kajakowe na różnych odcinkach rzeki Pilicy połączone z zabawą i posiłkami na świeżym powietrzu oraz zwiedzaniem okolicy. W projekcie wzięło udział 30 osób z niepełnosprawnościami oraz 18 opiekunów. Zapewniliśmy uczestnikom również zabezpieczenie ratownicze. Zespół dwuosobowego kajaka tworzyła osoba niepełnosprawna z opiekunem/asystentem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez względu na swoją niepełnosprawność uczestnicy mogli popłynąć kajakiem. Opiekunowie zajmowali się również uczestnikami na lądzie. Niepełnosprawni uczestnicy zadania zdobyli doświadczenia i nowe umiejętności, wspólnie spędzili czas, współpracowali w grupie, mieli dobrą zabawę i wypoczynek w uroczym, malowniczym krajobrazie rzeki Pilicy.

Zdj. Materiały własne Stowarzyszenia RAZEM

Wizyta w rezydencji Ambasadora USA

Wizyta w rezydencji Ambasadora USA

Na zaproszenie Ambasadora USA Marka F. Brzezinskiego przedstawiciele radomskich organizacji społecznych gościli w jego rezydencji położonej na warszawskim Mokotowie. Przyjęcie poświęcone było tematyce Kamieni Milowych w zakresie praw osób niepełnosprawnych.

Pani Prezes StowarzyszenIa RAZEM, Dagmara Janas przekazała na ręce ambasadora upominki, w postaci ręcznie wykonanych prac przez uczestników naszego Środowiskowego Domu Samopomocy.

 

Zapraszamy na krótką fotorelację:

Zdjęcia: materiały własne Stowarzyszenia

Kolejna Spartakiada dla osób z niepełnosprawnością

Kolejna Spartakiada dla osób z niepełnosprawnością

Stowarzyszenie RAZEM po raz kolejny zorganizowało spartakiadę. Dzieci, młodzież oraz dorośli z niepełnosprawnościami mogli zmierzyć się w różnych dyscyplinach sportowych. Tym razem nietuzinkowa impreza sportowa odbyła się na terenie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM w Radomiu przy ul. Sobótki 5.

Celem imprezy jest popularyzacja sportu i rekreacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, stworzenie szansy osobom niepełnosprawnym na przeżycie sukcesu, integracja społeczności osób niepełnosprawnych – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i opiekunów. Spartakiada była skierowana zarówno do dzieci jak i osób dorosłych – uczniów/podopiecznych przedszkoli i szkół specjalnych ośrodków, szkół i warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, itp. z Radomia i okolicznych powiatów.

W Spartakiadzie udział wzięło łącznie 140 osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami następujących placówek:

 • Warsztat Terapii Zajęciowej DO CELU Dąbrówka Nagórna;
 • Warsztat Terapii Zajęciowej DO CELU ul. Kolejowa w Radomiu;
 • ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY typ B przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’;
 • ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY typ D przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’;
 • Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. J. Korczaka w Radomiu;
 • Niepubliczne Przedszkole Kraina Radości przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’;
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. bp. Jana Chrapka w Radomiu;
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Borkowicach;
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedlance.

Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych:

 • Bieg na przełaj,
 • Strzał do bramki piłką nożną,
 • Rzut piłką do celu,
 • Rzut do kosza,
 • Bieg na wózku inwalidzkim z opiekunem.

oraz w konkurencjach grupowych:

 • Przeciąganie liny,
 • Bieg na przełaj.

Wszyscy uczestnicy spartakiady sportowej zostali nagrodzenie drobnymi upominkami(nagrody pocieszenia), medalami oraz dyplomami. Dla zwycięzców 1, 2 oraz 3 miejsca w każdych z kategorii czekały nagrody rzeczowe. Zawody odbywały się pod czujnym okiem opiekunów, pedagogów i wolontariuszy z naszego Stowarzyszenia. Zawody sportowe zabezpieczał zespół ratowników z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Nad bezpieczeństwem czuwała również Policja.

Dzięki dofinansowaniu ze środków pozyskanych od:
Samorządu Województwa Mazowieckiego,
PFRON,

zapewniliśmy naszym uczestnikom możliwość korzystania ze sprzętu rekreacyjnego tj. trampoliny oraz koła obrotowego z efektami świetlno-muzycznymi. Podczas trwania całej imprezy uczestnicy mieli zapewniony posiłek oraz napoje (ciepły posiłek w postaci zupy, kiełbaski i kaszanka z grilla, sałatki, zimne przystawki, ciasto, ciastka , napoje, woda, kawa, herbata).

Wydarzenie poprowadził znany radomski konferansjer oraz radiowiec Wojciech Szymański. Gośćmi specjalnymi na spartakiadzie byli Pani Elwira Skoczek Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Radom, Pan Wojciech Dusza Kierownik Dział Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPS Radom oraz Pani Jolanta Dygas Kierownik Referatu ds. Pomocy Społecznej w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UM Radom.

Dzieci, młodzież oraz niepełnosprawne osoby dorosłe miały okazję do przeżycia sukcesu w atmosferze zdrowej rywalizacji. Uczestnicy Spartakiady pomagali sobie w pokonywaniu trudności, uczyli się współdziałania w grupie oraz radzenia sobie ze stresem podczas zawodów. Organizacja wydarzenie przyczyniła się do promocji aktywność sportowej wśród osób niepełnosprawnych. Dzięki takim działaniom osoby z niepełnosprawnością uspołeczniają się oraz co ważne kształtowany jest ich pozytywny wizerunek społecznych przez nich samych.

Zdjęcia: Materiały własne Stowarzyszenia

Zadanie publiczne pn. Mazowiecka Spartakiada dla Dzieci i Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

IV Dzień Ekonomii Społecznej w Radomiu

IV Dzień Ekonomii Społecznej w Radomiu

Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (mOWES) oraz Przedsiębiorstwa Społeczne subregionu radomskiego tworzące Staropolski Klaster Ekonomii Społecznej  zorganizowały IV edycję Dnia Ekonomii Społecznej pod hasłem „Siła współdziałania”. Konferencja odbyła się 27 września br w Resursie Obywatelskiej. Dagmara Janas opowiedziała o początkach działalności Stowarzyszenia oraz o motywach działania w ramach przedsiębiorczości społecznej. Restauracja Różany Gościniec prowadzona przez Stowarzyszenie przygotowała wyśmienity poczęstunek dla uczestników konferencji.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszalka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta Miasta Radom . Celem wydarzenia jest promowanie idei przedsiębiorczości społecznej wśród mieszkańców oraz poszukiwanie nowych przestrzeni do współpracy zarówno pomiędzy samymi przedsiębiorstwami społecznymi, jak i na linii przedsiębiorstwa społeczne – samorząd lokalny.

Przybyłych gości przywitał Daniel Prędkopowicz – Dyrektor Biura Zarządzania Projektami Fundacji Fundusz Współpracy oraz Justyna Jakubiak – Kierowniczka projektu Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Całość poprowadził niezawodny Wojtek Szymański.

W trakcie konferencji organizatorzy mówili o istniejącym wsparciu dla rozwoju przedsiębiorczości społecznej w subregionie radomskim. Philipp Zalewski, animator mOWES zaprezentował finansowe i niefinansowe instrumenty wsparcia przedsiębiorstw społecznych. Z kolei Staropolski Klaster Ekonomii Społecznej oraz rys historyczno – gospodarczy regionu, – omówił Michał Komorek z Łukaszem Zaborowskim.  Założenia nowej ustawy o ekonomii społecznej przedstawił radca prawny Łukasz Chlebny.

Druga części konferencji poświęcona byłą praktycznym przykładom przedsiębiorczości społecznej.  Wystąpił: Paweł Radomski – Prezes Zarządu Fundacji Dom z Sercem z Komorowa, świadczącej szeroki zakres usług na rzecz osób niesamodzielnych oraz Jarosław Pilecki – Prezes Zarządu – Prezes Zarządu Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej “Arte” z Bielawy – Laureata Konkursu FISE im. Jacka Kuronia na Przedsiębiorstwo Społeczne 2022 roku

Na zakończenie konferencji goście uczestniczyli w panelach dyskusyjnych na temat:

 • Przejście od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej lokalnie (deinstytucjonalizacja) – jak sprostać ogromnemu wyzwaniu, przed którym stoją lokalne społeczności? Prowadząca: Monika Makowiecka, ekspertka w zakresie animacji społecznej i organizowania społeczności lokalnej
 • Nowa ustawa o ekonomii społecznej – praktyczne aspekty funkcjonowania PES w obliczu nowej ustawy / Prowadzący: radca prawny Łukasz Chlebny.

 

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/iv-dzien-ekonomii-spolecznej-zdjecia/85932?fbclid=IwAR0vjXY43wF1tlE5dG19FcW3ZZy3G8EOB5KPe-SwfSW9YI8VGFLYLumhIeI

https://mowes.pl/news/i-ty-mozesz-zostac-przedsiebiorca-spolecznym-zapowiedz-iv-dnia-ekonomii-spolecznej-w-radomi/?fbclid=IwAR1Qcis4RbvGmQ1zxkqmUiXPs-ABYegkR89lV-GAuCaaCfv7_aUZmec7aLo

 

 

Mazowiecka Leady D – Dagmara Janas laureatem konkursu MCPS

Mazowiecka Leady D – Dagmara Janas laureatem konkursu MCPS

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz trzeci zorganizowało mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek.

W mazowieckiej edycji konkurs składa się z sześciu kategorii, z których pięć skierowanych jest do kobiet z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do wyróżniających się dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla kobiet niepełnosprawnych działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla kobiet pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Kategoria – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Laureatem właśnie tej kategorii została Dagmara Janas, która od kilkunastu lat podejmuje działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Z powodzeniem łączy obowiązki matki niepełnosprawnego dziecka z funkcją Prezesa Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Na przestrzeni lat objęła pomocą osoby z niepełnosprawnościami począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym po niepełnosprawne osoby dorosłe w różnym wieku.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i dziękujemy za trud podejmowania niezwykłych działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością.

Informacje o konkursie:

https://radioplus.com.pl/popoludnie-plus/63922-dagmara-janas-mazowiecka-lady-d?fbclid=IwAR11AnH7MXEhNctbal-7sDS1klWF5sjsFEkGYPiONqNoJi_a4-TWVVCdZ08

https://mcps.com.pl/informacje-prasowe/mazowiecka-lady-d-i-mazowiecki-gentleman-d-oto-laureaci-konkursu-dla-nieprzecietnych-osob-z-niepelnosprawnosciami/

https://bip.mazovia.pl/pl/konkursy/mazowiecka-lady-d-im-krystyny-bochenek.html

Już za nami! IV Mazowiecki Festiwal TACY SAMI

Już za nami! IV Mazowiecki Festiwal TACY SAMI

Finał „IV Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną TACY SAMI” odbył się w dniu 10 czerwca 2022 r. na terenie Rynku Miasta Radomia. Celem Festiwalu była integracja środowiska osób z niepoprawnością oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania swoich talentów szerszej publiczności. Wydarzenie to było skierowane do osób z niepełnosprawnościami – dorosłych jaki i dzieci – uczniów/podopiecznych przedszkoli i szkół specjalnych ośrodków, szkół i warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, itp.

W Festiwalu wzięły udział licznie placówki, pomagające osobom z niepełnosprawnościami:

 • Niepubliczne przedszkole „Kraina Radości” , przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomiu, przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM
 • Stowarzyszenie Budujemy Przystań
 • Dom Pomocy Społecznej w Radomiu, ul. Z. Holszańskiej
 • Warsztat Terapii Zajęciowej w Pionkach
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Radomiu
 • Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „KOŁO” w Radomiu
 • Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki
 • Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrówce Nagórnej przy Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym DO CELU im. Św. Brata Alberta
 • Warsztat Terapii Zajęciowej – LEŚNICZÓWKA przy polskim związku głuchych koło terenowe w Radomiu
 • Warsztat Terapii zajęciowej przy Stowarzyszeniu Innowacji i Edukacji
 • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”
 • Warsztat Terapii Zajęciowej „NADZIEJA” przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym
 • Stowarzyszenie Karuzela- Zespół „Bez barier”
 • Warsztat Terapii Zajęciowej „START” przy Radomskim Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Radomiu;

Festiwal był dużym wydarzeniem skupiającym środowisko osób z niepoprawnościami. Na scenie prezentowały się zespoły w kategorii taniec oraz wokal. Na płycie radomskiego rynku były rozstawione drewniane budki, w których swoje rękodzieło prezentowały organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozpoczęcie festiwalu poprzedziła msza św. w Katedrze Radomskiej, barwny przemarsz korowodu integracyjnego na Rynek oraz oficjalne przekazanie kluczy do bram Miasta Radomia osoba z niepełnosprawnościami przez Wiceprezydenta Radomia oraz Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego.

Festiwal obfitował w barwne występy osób z niepełnosprawnościami. Licznie zgromadzona publiczność mogła oglądać kolorowe i skoczne tańce oraz posłuchać ciekawych interpretacji utworów muzycznych. W ramach każdej kategorii zostali wytypowani zwycięzcy – 1, 2 i 3 miejsce, którzy zostali obdarowani nagrodami, statuetkami oraz dyplomami za udział. Występy uczestników oceniało profesjonalne jury składające się z przedstawicieli: Przedstawiciel Rodziców Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, Radomskiej Szkoły Plastycznej, Radomskiej Szkoły Rocka, Radomskiej Szkoły Muzycznej, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Centrum Organizacji Pozarządowych, Szkoły Tańca IDOL. Wszyscy uczestnicy Festiwalu bez względu na zajęte miejsce otrzymali zestaw upominków /nagród pocieszenia. Uczestnikom został zapewniony także ciepły posiłek oraz zestaw suchego prowiantu. Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwała ochrona oraz policja. Bezpieczeństwo medyczne zapewniała Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie było ubezpieczone. Impreza odbywała się pod patronatami medialnymi Radia Eska Radom, Radia VOX,, Radia Radom, Radia Plus Radom, CoZaDzień oraz Radomskiej Grupy Mediowej – przy honorowym patronacie Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Uczestnicy Festiwalu mieli okazje występować i oglądać ogromną scenę, z profesjonalnym nagłośnieniem, oświetleniem oraz dekoracjami. Wszystko to miało wpływ na jeszcze głębszy odbiór bodźców z zewnątrz przez osoby niepełnosprawne. Imprezę prowadzili ambasador naszego festiwalu Paweł Biba Binkiewicz oraz Wojciech Szymański prowadzący audycje w Radiu Eska. W przerwach wystąpił zespół muzyczny. Wszystko to umilało czas licznie zgromadzonym pod sceną uczestnikom Festiwalu oraz zgromadzonej publiczności. Ciekawym wydarzeniem w programie było wspólne zatańczenie na płycie rynku przez osoby niepełnosprawne tańca o nazwie „Belgijka”, który świetnie ich zintegrował. Festiwal dał okazję do zaprezentowania swoich talentów osobom niepełnosprawnym. Prezentacja na profesjonalnej scenie, oraz udział w tak dużej imprezie pozwoliła odczuć różnego typu emocje osobom z niepełnosprawnościami.

Festiwal Tacy sami na stale wpisał się w kalendarz imprez organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To niezwykle ważne wydarzenie, które pokazuje inny obraz osób z niepełnosprawnościami społeczeństwu. Występy na scenie, możliwość bezpośredniej interakcji osób z niepełnosprawnościami z społecznością lokalną, pokazały jak dużą wartość mają osoby z niepełnosprawnościami, które tak samo pragną być częścią otaczającego ich świata jak każdy z nas. Festiwal pozwolił im na przeżywanie nowych emocje, budowanie więzi, poznanie nowych ludzi i otoczenia.

Organizację Festiwalu dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nagrody pocieszenia dla uczestników Festiwalu dofinansowano z darowizny Fundacji Lotto im. H Konopackiej.

 

Zwycięzcy i nagrodzeni!

Kategoria taniec:

 • I miejsce: Zespół NO LIMITS ŚDS przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM
 • II miejsce: Zespół CZERWONE KORALE przy WTZ Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło w Radomiu”
 • III miejsce: Zespół PEŁEN LAJT przy WTZ „START” w Radomiu

Kategoria wokal:

 • I miejsce: WTZ NADZIEJA przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „NADZIEJA” w Radomiu
 • II miejsce: WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Innowacji i Edukacji w Radomiu
 • III miejsce: Dom Pomocy Społecznej przy ul. Zofii Holszańskiej w Radomiu

IV Mazowiecki Festiwal Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „TACY SAMI” dofinansowano ze środków: