Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”

Naszym głównym celem jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych – zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych oraz ich rodzin. Poznajmy się bliżej!

W życiu każdego z nas jest taka chwila, gdy ma się wrażenie, że wszystko wymyka się z rąk, a świat jest szary. Jest to moment podejmowania trudnych decyzji, czasem zmiany całego swojego życia, zmiany siebie. To jest moment na postawienie kroku w przód, albo w tył. Jeśli zrobisz krok w tył… możesz nie pomóc wielu osobom, które modlą się o Twoją anonimową pomoc… Jeśli zrobisz krok w przód, możesz mieć radość z każdego dnia, a świat zawsze będzie kolorowy.

Nic nie dzieje się bez przyczyny… Rok 1992. planowana ciąża, wyczekiwane z wielką radością maleństwo, poród – cesarka. Dziewczynka piękna, malutka, bezbronna, 10 punktów w skali Abgar, wypis ze szpitala. Mijają cztery tygodnie, trafiamy z córeczką do szpitala, całe nasze życie, plany przewrócone do góry nogami, rozpacz, jednak pozostawała nadzieja, że będzie dobrze.

Diagnoza: krwiak w mózgu – pęknięcie, niedotlenienie mózgu, córeczka bez oddechu, za nią oddycha aparatura, następne godziny będą decydujące, modlimy się aby przeżyła, mamy nadzieję, że jest silna i da radę. I tak też się stało przeżyła, lekarze nie rokują dobrego rozwoju córeczki…
Kolejne lata były dla mnie i mojej rodziny bardzo ciężkie, ciągła walka, szpitale, operacje, rehabilitacja, i tak do dziś. Przez wiele lat trafiałam na wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierali, mówili że będzie jeszcze lepiej i tak było, bez nich nie stała bym się tak silną kobietą. Myślę, że nic nie dzieję się bez przyczyny, moja sytuacja wskazała mi drogę, którą idę… Czasami borykam się z różnymi przeciwnościami losu, ale koniec końców wywalczone sukcesy rekompensują. Mam taką satysfakcję, że daję więcej niż mi dano.

Stowarzyszenie zrodziło się w moim sercu wtedy, gdy stwierdziłam że muszę coś zrobić dla swojej córki Pauli, ale też dla innych niepełnosprawnych dzieci. Gdy podzieliłam się swoim pomysłem, to już następnego dnia nie byłam sama, a było nas troje… by w kolejnych dniach było nas kilkanaścioro… I tak w 2004 roku powstało STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ” RAZEM”… nasze serce, nasza duma.

Początkowo głównym celem naszego Stowarzyszenie było tylko wspieranie uczniów szkoły specjalnej. Z każdą kolejną potrzebą, prośbą rodziły się kolejne cele, aż w końcu zostały podjęte kolejne działania.

Dagmara Janas

• Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM w Radomiu
  • Wiceprzewodnicząca Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej przy Mazowieckim Centrum Pomocy Społecznej w Warszawie
  • Członek Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Wiceprzewodnicząca Rady ds. Współpracy
    z Organizacjami Pozarządowymi przy Prezydencie
    m. Radomia
  • Wiceprzewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady
    ds. Osób Niepełnosprawnych miasta Radomia
  • Wiceprzewodnicząca Zespołu Konsultacyjnego
    ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi

„Razem możemy więcej, wspólnie wygramy każdy dzień, jeśli otworzysz swe serce, troski odejdą w cień”

Historia Stowarzyszenia RAZEM w Radomiu

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” rozpoczęło działalność w Radomiu w roku 2004r. Podopiecznymi stowarzyszenia są dzieci i młodzież niepełnosprawna, a członkowie to rodzice, nauczyciele i opiekunowie. Powstanie naszego stowarzyszenia jest odpowiedzią na potrzeby i problemy, z jakimi borykają się nasze dzieci. Problemy te to niepełnosprawność fizyczna, upośledzenia umysłowe, inne choroby, a także ciężka sytuacja materialna. Stąd też wynikają cele działalności naszego stowarzyszenia:

• Pomoc w dożywianiu osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej
  • Wspomaganie rzeczowe i finansowe osób potrzebujących (np. odzież, przybory szkolne)
  • Zapewnienie finansowania rehabilitacji osób niepełnosprawnych (w tym także fachowej opieki i niezbędnego sprzętu)
  • Wspomagania rodziców dzieci niepełnosprawnych w ich wychowaniu i samodzielnej egzystencji
  • Stwarzanie osobom niepełnosprawnym możliwości rozwoju i integracji
  • Organizowanie i prowadzenie działalności : rehabilitacyjnej, terapeutycznej, leczniczej i edukacyjnej dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin
  • Organizowanie i prowadzenie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych

Stowarzyszenie od 2010 roku utworzyło pierwsze w Radomiu Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” dla dzieci niepełnosprawnych na ul. Gajowej 80. Obecnie prowadzimy tam również Żłobek Integracyjny. Z myślą o większych potrzebach rodziców powstało kolejne Przedszkole na ul. Sobótki 5 w Radomiu. Również przy ul.Sobótki w latach 2013-2015 prowadziliśmy Klub Integracji Społecznej z pozyskanych funduszy unijnych w ramach Projektu POKL 7.2.1. W tym samym miejscu po skończeniu Projektu udało się uruchomić dla dorosłych osób niepełnosprawnych Środowiskowy Dom Samopomocy typu B.

W 2016 roku powstała Restauracja Różany Gościniec, aby wspomagać rozwój społeczny i zawodowy dorosłych osób niepełnosprawnych. W Restauracji obecnie pracują 3 osoby niepełnosprawne i cały czas staramy się o pozyskiwanie funduszy na kolejne takie miejsca pracy. Cały zysk z prowadzenia restauracji jest przeznaczany na cele statutowe, czyli pomoc osobom niepełnosprawnym.

Ponadto Stowarzyszenie „RAZEM” organizuje co roku dla swoich podopiecznych: festyny, spartakiady sportowe, spotkania świąteczne, wycieczki, terapie, akcje dożywiania rodzin. Współpracujemy z władzami miasta: Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i inne.