Razem z Kajakiem – niepełnosprawni też potrafią

Razem z Kajakiem – niepełnosprawni też potrafią

Spływy kajakowe są znakomitym pomysłem, z którego mogą korzystać osoby w każdym wieku. To przyjemna forma spędzania czasu wolnego połączona z aktywnością fizyczną. Z kajaków mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie RAZEM zainicjowało działania wychodzące poza założenia typowej wycieczki i zaktywizowało osoby niepełnosprawne do uprawiania czynnej turystyki i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dzięki dofinansowaniu ze środków pozyskanych od:

  • Samorządu Województwa Mazowieckiego,

Stowarzyszenie RAZEM zorganizowało we wrześniu i październiku 2022 – 3 spływy kajakowe na różnych odcinkach rzeki Pilicy połączone z zabawą i posiłkami na świeżym powietrzu oraz zwiedzaniem okolicy. W projekcie wzięło udział 30 osób z niepełnosprawnościami oraz 18 opiekunów. Zapewniliśmy uczestnikom również zabezpieczenie ratownicze. Zespół dwuosobowego kajaka tworzyła osoba niepełnosprawna z opiekunem/asystentem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez względu na swoją niepełnosprawność uczestnicy mogli popłynąć kajakiem. Opiekunowie zajmowali się również uczestnikami na lądzie. Niepełnosprawni uczestnicy zadania zdobyli doświadczenia i nowe umiejętności, wspólnie spędzili czas, współpracowali w grupie, mieli dobrą zabawę i wypoczynek w uroczym, malowniczym krajobrazie rzeki Pilicy.

Zdj. Materiały własne Stowarzyszenia RAZEM

Kolejna Spartakiada dla osób z niepełnosprawnością

Kolejna Spartakiada dla osób z niepełnosprawnością

Stowarzyszenie RAZEM po raz kolejny zorganizowało spartakiadę. Dzieci, młodzież oraz dorośli z niepełnosprawnościami mogli zmierzyć się w różnych dyscyplinach sportowych. Tym razem nietuzinkowa impreza sportowa odbyła się na terenie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM w Radomiu przy ul. Sobótki 5.

Celem imprezy jest popularyzacja sportu i rekreacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, stworzenie szansy osobom niepełnosprawnym na przeżycie sukcesu, integracja społeczności osób niepełnosprawnych – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i opiekunów. Spartakiada była skierowana zarówno do dzieci jak i osób dorosłych – uczniów/podopiecznych przedszkoli i szkół specjalnych ośrodków, szkół i warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, itp. z Radomia i okolicznych powiatów.

W Spartakiadzie udział wzięło łącznie 140 osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami następujących placówek:

  • Warsztat Terapii Zajęciowej DO CELU Dąbrówka Nagórna;
  • Warsztat Terapii Zajęciowej DO CELU ul. Kolejowa w Radomiu;
  • ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY typ B przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’;
  • ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY typ D przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’;
  • Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. J. Korczaka w Radomiu;
  • Niepubliczne Przedszkole Kraina Radości przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. bp. Jana Chrapka w Radomiu;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Borkowicach;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedlance.

Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych:

  • Bieg na przełaj,
  • Strzał do bramki piłką nożną,
  • Rzut piłką do celu,
  • Rzut do kosza,
  • Bieg na wózku inwalidzkim z opiekunem.

oraz w konkurencjach grupowych:

  • Przeciąganie liny,
  • Bieg na przełaj.

Wszyscy uczestnicy spartakiady sportowej zostali nagrodzenie drobnymi upominkami(nagrody pocieszenia), medalami oraz dyplomami. Dla zwycięzców 1, 2 oraz 3 miejsca w każdych z kategorii czekały nagrody rzeczowe. Zawody odbywały się pod czujnym okiem opiekunów, pedagogów i wolontariuszy z naszego Stowarzyszenia. Zawody sportowe zabezpieczał zespół ratowników z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Nad bezpieczeństwem czuwała również Policja.

Dzięki dofinansowaniu ze środków pozyskanych od:
Samorządu Województwa Mazowieckiego,
PFRON,

zapewniliśmy naszym uczestnikom możliwość korzystania ze sprzętu rekreacyjnego tj. trampoliny oraz koła obrotowego z efektami świetlno-muzycznymi. Podczas trwania całej imprezy uczestnicy mieli zapewniony posiłek oraz napoje (ciepły posiłek w postaci zupy, kiełbaski i kaszanka z grilla, sałatki, zimne przystawki, ciasto, ciastka , napoje, woda, kawa, herbata).

Wydarzenie poprowadził znany radomski konferansjer oraz radiowiec Wojciech Szymański. Gośćmi specjalnymi na spartakiadzie byli Pani Elwira Skoczek Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Radom, Pan Wojciech Dusza Kierownik Dział Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPS Radom oraz Pani Jolanta Dygas Kierownik Referatu ds. Pomocy Społecznej w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UM Radom.

Dzieci, młodzież oraz niepełnosprawne osoby dorosłe miały okazję do przeżycia sukcesu w atmosferze zdrowej rywalizacji. Uczestnicy Spartakiady pomagali sobie w pokonywaniu trudności, uczyli się współdziałania w grupie oraz radzenia sobie ze stresem podczas zawodów. Organizacja wydarzenie przyczyniła się do promocji aktywność sportowej wśród osób niepełnosprawnych. Dzięki takim działaniom osoby z niepełnosprawnością uspołeczniają się oraz co ważne kształtowany jest ich pozytywny wizerunek społecznych przez nich samych.

Zdjęcia: Materiały własne Stowarzyszenia

Zadanie publiczne pn. Mazowiecka Spartakiada dla Dzieci i Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Już za nami! IV Mazowiecki Festiwal TACY SAMI

Już za nami! IV Mazowiecki Festiwal TACY SAMI

Finał „IV Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną TACY SAMI” odbył się w dniu 10 czerwca 2022 r. na terenie Rynku Miasta Radomia. Celem Festiwalu była integracja środowiska osób z niepoprawnością oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania swoich talentów szerszej publiczności. Wydarzenie to było skierowane do osób z niepełnosprawnościami – dorosłych jaki i dzieci – uczniów/podopiecznych przedszkoli i szkół specjalnych ośrodków, szkół i warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, itp.

W Festiwalu wzięły udział licznie placówki, pomagające osobom z niepełnosprawnościami:

  • Niepubliczne przedszkole „Kraina Radości” , przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomiu, przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM
  • Stowarzyszenie Budujemy Przystań
  • Dom Pomocy Społecznej w Radomiu, ul. Z. Holszańskiej
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Pionkach
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Radomiu
  • Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „KOŁO” w Radomiu
  • Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrówce Nagórnej przy Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym DO CELU im. Św. Brata Alberta
  • Warsztat Terapii Zajęciowej – LEŚNICZÓWKA przy polskim związku głuchych koło terenowe w Radomiu
  • Warsztat Terapii zajęciowej przy Stowarzyszeniu Innowacji i Edukacji
  • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”
  • Warsztat Terapii Zajęciowej „NADZIEJA” przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym
  • Stowarzyszenie Karuzela- Zespół „Bez barier”
  • Warsztat Terapii Zajęciowej „START” przy Radomskim Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Radomiu;

Festiwal był dużym wydarzeniem skupiającym środowisko osób z niepoprawnościami. Na scenie prezentowały się zespoły w kategorii taniec oraz wokal. Na płycie radomskiego rynku były rozstawione drewniane budki, w których swoje rękodzieło prezentowały organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozpoczęcie festiwalu poprzedziła msza św. w Katedrze Radomskiej, barwny przemarsz korowodu integracyjnego na Rynek oraz oficjalne przekazanie kluczy do bram Miasta Radomia osoba z niepełnosprawnościami przez Wiceprezydenta Radomia oraz Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego.

Festiwal obfitował w barwne występy osób z niepełnosprawnościami. Licznie zgromadzona publiczność mogła oglądać kolorowe i skoczne tańce oraz posłuchać ciekawych interpretacji utworów muzycznych. W ramach każdej kategorii zostali wytypowani zwycięzcy – 1, 2 i 3 miejsce, którzy zostali obdarowani nagrodami, statuetkami oraz dyplomami za udział. Występy uczestników oceniało profesjonalne jury składające się z przedstawicieli: Przedstawiciel Rodziców Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, Radomskiej Szkoły Plastycznej, Radomskiej Szkoły Rocka, Radomskiej Szkoły Muzycznej, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Centrum Organizacji Pozarządowych, Szkoły Tańca IDOL. Wszyscy uczestnicy Festiwalu bez względu na zajęte miejsce otrzymali zestaw upominków /nagród pocieszenia. Uczestnikom został zapewniony także ciepły posiłek oraz zestaw suchego prowiantu. Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwała ochrona oraz policja. Bezpieczeństwo medyczne zapewniała Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie było ubezpieczone. Impreza odbywała się pod patronatami medialnymi Radia Eska Radom, Radia VOX,, Radia Radom, Radia Plus Radom, CoZaDzień oraz Radomskiej Grupy Mediowej – przy honorowym patronacie Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Uczestnicy Festiwalu mieli okazje występować i oglądać ogromną scenę, z profesjonalnym nagłośnieniem, oświetleniem oraz dekoracjami. Wszystko to miało wpływ na jeszcze głębszy odbiór bodźców z zewnątrz przez osoby niepełnosprawne. Imprezę prowadzili ambasador naszego festiwalu Paweł Biba Binkiewicz oraz Wojciech Szymański prowadzący audycje w Radiu Eska. W przerwach wystąpił zespół muzyczny. Wszystko to umilało czas licznie zgromadzonym pod sceną uczestnikom Festiwalu oraz zgromadzonej publiczności. Ciekawym wydarzeniem w programie było wspólne zatańczenie na płycie rynku przez osoby niepełnosprawne tańca o nazwie „Belgijka”, który świetnie ich zintegrował. Festiwal dał okazję do zaprezentowania swoich talentów osobom niepełnosprawnym. Prezentacja na profesjonalnej scenie, oraz udział w tak dużej imprezie pozwoliła odczuć różnego typu emocje osobom z niepełnosprawnościami.

Festiwal Tacy sami na stale wpisał się w kalendarz imprez organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To niezwykle ważne wydarzenie, które pokazuje inny obraz osób z niepełnosprawnościami społeczeństwu. Występy na scenie, możliwość bezpośredniej interakcji osób z niepełnosprawnościami z społecznością lokalną, pokazały jak dużą wartość mają osoby z niepełnosprawnościami, które tak samo pragną być częścią otaczającego ich świata jak każdy z nas. Festiwal pozwolił im na przeżywanie nowych emocje, budowanie więzi, poznanie nowych ludzi i otoczenia.

Organizację Festiwalu dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nagrody pocieszenia dla uczestników Festiwalu dofinansowano z darowizny Fundacji Lotto im. H Konopackiej.

 

Zwycięzcy i nagrodzeni!

Kategoria taniec:

  • I miejsce: Zespół NO LIMITS ŚDS przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM
  • II miejsce: Zespół CZERWONE KORALE przy WTZ Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło w Radomiu”
  • III miejsce: Zespół PEŁEN LAJT przy WTZ „START” w Radomiu

Kategoria wokal:

  • I miejsce: WTZ NADZIEJA przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „NADZIEJA” w Radomiu
  • II miejsce: WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Innowacji i Edukacji w Radomiu
  • III miejsce: Dom Pomocy Społecznej przy ul. Zofii Holszańskiej w Radomiu

IV Mazowiecki Festiwal Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „TACY SAMI” dofinansowano ze środków:

Pokaz mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami

Pokaz mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami

Wyjątkowy pokaz mody odbył się w dniu 11 czerwca 2022 r. na Rynku Miasta Radomia. Przygotowania do imprezy rozpoczęły się na długo przed planowana datą wydarzenia. Osoby z niepełnosprawnościami zaprezentowały się na
profesjonalnym wybiegu pokazowym w roli modeli i modelek. Wydarzenie to było skierowane do osób z niepełnosprawnościami dorosłych jaki i dzieci – uczniów/podopiecznych przedszkoli i szkół specjalnych ośrodków, szkół i warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, itp. z Radomia i okolicznych powiatów.

W pokazie mody wzięło udział łącznie 140 osób w tym osoby z niepełnosprawnościami z następujących placówek: Niepubliczne przedszkole „Kraina Radości” przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’; Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomiu, przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki; Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrówce Nagórnej przy Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym DO CELU im. Św. Brata Alberta; Warsztat Terapii Zajęciowej – LEŚNICZÓWKA przy polskim związku głuchych koło terenowe w Radomiu; Warsztat Terapii zajęciowej przy Stowarzyszeniu Innowacji i Edukacji Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaźni; Warsztat Terapii Zajęciowej „NADZIEJA” przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym.

Impreza została objęta ubezpieczeniem oraz zostało zapewnione fachowe zabezpieczanie medyczne przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego. Imprezę zabezpieczała również wynajęta specjalnie na ten cel ochrona, którą
wspomagały patrole policji. Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych Przez Gminę Miasta Radomia uczestnicy mogli oglądać na scenie występy
artystyczne znanych wykonawców. Pozyskane dofinansowania pozwoliły także pokryć koszty wynajmu i dekoracji, wynajmu namiotów, krzeseł i stołów oraz nagłośnienie i oświetlenie sceny.

Zgromadzeni pod sceną uczestnicy jak i występujący na scenie świetnie bawili się podczas samych pokazów mody oraz występów artystycznych zaproszonych gości. Sam pokaz mody był wydarzeniem bezprecedensowym w skali
naszego regionu. Pokaz poprzedziły wielotygodniowe próby wyjść, przymiarki strojów, fryzur, makijaży, oraz współpraca z profesjonalnymi projektantami mody oraz stylistami.

Nie można zapominać również wspomnieć o rodzicach, opiekunach, terapeutach, którzy towarzyszyli osobom z niepełnosprawnościami, przeżywali razem z nimi różne emocje od stresu po euforię szczęścia. Warto tutaj wspomnieć o rodzicach, którzy szczególnie przeżywali podniosłe i wzruszające chwilę podczas pokazu, w szczególności sukien ślubnych. Jest to często jedyny moment, w którym mogą zobaczyć swoje niepełnosprawne dziecko w sukni ślubnej czy w eleganckim garniturze, gdyż jego niepełnosprawność nie pozwala na usamodzielnienie się i założenie rodziny.

Na pokazie osoby z niepełnosprawnościami prezentowały ubrania marek odzieżowych: BocaLupo, GUGA, BezAle, Larin, Karen, MałaMi, RoyalKids, Bosso. Uczestnicy prezentowali się w sukniach ślubnych, garniturach męskich, sukniach wieczorowych, strojach sportowych, odbywał się także pokaz mody odzieży dziecięcej. Impreza odbywała się pod patronatami medialnymi Radia Eska Radom, Radia VOX,, Radia Radom, Radia Plus Radom,
oraz Radomskiej Grupy Mediowej- CoZaDzień, oraz przy honorowym patronacie Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Dofinansowano ze środków: 

Oficjalne wyniki I etapu Festiwalu Tacy Sami 2022

Oficjalne wyniki I etapu Festiwalu Tacy Sami 2022

Do finału Festiwalu Tacy Sami 2022 dostały się następujące placówki:

Kategoria taniec

1. Warsztat Terapii Zajęciowej „START” przy Radomskim Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Radomiu
2. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Stąporkowie
3. Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” w Radomiu
4. Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „KOŁO” w Radomiu
5. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Opactwie
6. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Piotrkowie Trybunalskim
7. Warsztat Terapii Zajęciowej w Pionkach

Kategoria wokal

1. Środowiskowy Dom Samopomocy przy Fundacji „OSTOJA” w Opocznie
2. Szkoła Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi przy Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
3. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „SZANSA” w Ostrowcu Świętokrzyskim
4. Zespół „Bez Barier” reprezentuje Biuro Poselskie do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka i Stowarzyszenie „Karuzela” w Radomiu
5. Warsztat Terapii Zajęciowej „NADZIEJA” przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „NADZIEJA” w Radomiu
6. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Innowacji i Edukacji w Radomiu
7. Dom Pomocy Społecznej w Radomiu

Skład jurorski I etapu:

1. Monika Dudek – Prezes Stowarzyszenia „Nowe Perspektywy”- Przewodnicząca jury
2. Jerzy Ciecieląg – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu- Członek
3. Joanna Kunowska – Założyciel Pierwszego Stowarzyszenia w Radomiu „SZANSA”- Członek
4. Emil Jaskulski – Kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu- Członek

Do udziału w IV edycji festiwalu zgłosiło się:

  • 10 placówek w kategorii Taniec
  • 15 placówek w kategorii Wokal

Zgodnie z Regulaminem festiwalu komisja konkursowa wyłoniła po 7 placówek z danej kategorii, które zaprezentują się 10 czerwca 2022r. na Rynku Miejskim w Radomiu podczas tegorocznych Radomskich Dni Godności.

Protokół z obrad Jury (kategoria taniec)

Protokół z obrad Jury (kategoria wokal)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies oraz potwierdzasz, że zapoznałeś się z naszą "Polityką prywatności" oraz w pełni ją akceptujesz. Więcej informacji o cookies i polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close