Fantastyczny pokaz mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami za nami. Zobacz relacje zdjęciowe!

Fantastyczny pokaz mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami za nami. Zobacz relacje zdjęciowe!

„Pokaz mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami” został zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie w dniu 11 września 2021 r. Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Kazimierzowskich na terenie Rynku Miasta Radomia. Celem imprezy była organizacja pokazu mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami w roli modeli i modelek a także integracja środowiska osób z niepełnosprawnościami podczas występu artystów na scenie.

Pokaz mody z udziałem osób niepełnosprawnych był skierowany zarówno do dzieci jak i osób dorosłych – uczniów/podopiecznych przedszkoli i szkół specjalnych ośrodków, szkół i warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, itp. z Radomia i powiatów województwa mazowieckiego.

W pokazie mody wzięło udział łącznie 141 osób w tym osoby z niepełnosprawnościami z następujących placówek:

 • Niepubliczne przedszkole „Kraina Radości” , przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,RAZEM’’;
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomiu, przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM;
 • Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki;
 • Warsztat Terapii Zajęciowej DO CELU;
 • Warsztat Terapii Zajęciowej – LEŚNICZÓWKA PRZY POLSKIM ZWIĄZKU GŁUCHYCH KOŁO TERENOWE W RADOMIU;
 • Dom Pomocy Społecznej w Wierzbicy;
 • Szkoła Podstawowa specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi w zespole Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

W Pokazie mody wzięło udział łącznie 100 osób niepełnosprawnych wspomaganych przez 41 opiekunów.

Wydarzenie to wymagało wielu przygotowań nie tylko ze strony organizatora ale przede wszystkim od osób bezpośrednio uczestniczących w pokazie mody. Przymiarki strojów, próby oraz interakcje z nowo poznanymi osobami, miały bardzo pozytywny wydźwięk wśród osób z niepełnosprawnościami. Na pokazie mody prezentowały się marki odzieżowe takich firm jak:

 • BocaLupo
 • GUGA
 • BezAle
 • Larin
 • Karen
 • MałaMi
 • RoyalKids
 • Bosso

Uczestnicy prezentowali się w sukniach ślubnych, garniturach męskich, sukniach wieczorowych, strojach sportowych, odbywał się także pokaz mody odzieży dziecięcej. Uczestnicy biorący udział w pokazie mody byli zestresowani udziałem w tak wielkim wydarzeniu z udziałem licznej widowni, jednakże pomimo to było widać pozytywne nastawienie i zaangażowanie uczestników podczas poszczególnych wyjść.

Impreza została objęta ubezpieczeniem oraz zostało zapewnione fachowe zabezpieczanie medyczne imprezy przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych przez Gminę Miasta Radomia zapewniliśmy naszym uczestnikom profesjonalną scenę z nagłośnieniem i oświetleniem. Scena była ustawiona na tle zabytkowych budowli rynku Miasta, udekorowana w stylu boho. Piękne oświetlenie dodawało urokowi całej gali pokazowej.

W przerwach pomiędzy pokazami zgromadzoną publiczność zachwycali zaproszeni na galę artyści. Na scenie zaprezentowali się:

 •  Monika Kuszyńska
 • Zespół Kordian
 • Szymon Wydra i Zbyszek Suski

Muzyka, którą prezentowali zaproszeni wykonawcy miała dwa różne style, ale dzięki temu, każdy odbiorca mógł znaleźć cos dla siebie. Widać było zadowolenie na twarzach uczestników wydarzenia podczas koncertów, wszyscy dobrze się bawili. Impreza odbywała się pod patronatami medialnymi Radia Eska Radom, Radia Plus Radom, Radomskiej Grupy Mediowej CoZaDzień oraz Marszalka Województwa Mazowieckiego.

W trakcie organizowanego przez nas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość nawiązywania nowych znajomości z rówieśnikami oraz integracji ze środowiskiem społeczności lokalnej. Odebraliśmy jako organizatorzy wiele gratulacji od opiekunów osób niepełnosprawnych z informacjami, że było to dla nich ogromne pozytywne przeżycie emocjonalne. Występ na profesjonalnej scenie, przygotowania do pokazu (make up, fryzjer) wszystko, to spowodowało szereg pozytywnych emocji a także ogromnych wzruszeń.

W organizację tego przedsięwzięcia byli zaangażowani terapeuci zajęciowi, wolontariusze, a także rodzice osób niepełnosprawnych. Impreza odbyła się zgodnie
z wytycznymi GIS oraz Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi środków ostrożności w warunkach organizacji wydarzenia na wolnym powietrzu.

Dzieci, młodzież oraz niepełnosprawne osoby dorosłe miały niepowtarzalną okazję wyjść na profesjonalną scenę i poczuć się jak prawdziwy model/modelka. Przeżycia tej kategorii w kontekście osób niepełnosprawnych, w bardzo intensywny sposób oddziaływają na psychikę, kształtując tym samym pozytywne emocje, które pozwalają pokonać lęk przed czymś nieznanym i ukazać to w pozytywnym świetle. Dla wielu osób biorących udział w pokazie mody, takie wyjście było sukcesem, pokonania lęku przed widownią, lęku wyjścia na scenę czy leku zaprezentowania ubioru. W przypadku osób z niepełnosprawnościami każda pozytywna emocja jest na wagę złota.

Organizacja wydarzenie przyczyniła się do promocji aktywności osób niepełnosprawnych i ukazania ich walorów także w kontekście fizycznym. Dzięki takim działaniom osoby z niepełnosprawnością uspołeczniają się oraz co ważne kształtowany jest ich pozytywny wizerunek społecznych przez nich samych. Ponadto dzięki organizacji tego wydarzenia promowaliśmy Miasto Kazimierzowskie, jako nowy ośrodek kulturalno–rozrywkowy dla mieszkańców Radomia oraz przyjezdnych gości. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu spotkamy się na terenie radomskiego Rynku w jeszcze większym gronie fantastycznych uczestników.

Reportaże fotograficzne z pokazów mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami – Radom 11.09.2021 – fot. Tomasz Mosionek

Wszystkie relacje fotograficzne z naszego pokazu mody znajdziecie Państwo na naszym profilu na Facebook-u pod adresem: bit.ly/festiwal-razem Zachęcamy wszystkich uczestników do udostępniania zdjęć i oznaczania się na nich! Fotografie wykonał Tomasz Mosionek

Wyjście do kina

Wyjście do kina

W ramach wakacji zorganizowaliśmy wyjście przedszkolaków do kina Helios na bajkę Elfinki.

Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w kinie. Zadbaliśmy więc o to, by nasze dzieci nie bały się ciemności i hałasu – mieliśmy zapalone delikatne światełka po bokach sali oraz przyciszone głośnik, by nie bać się głośnych dźwięków. To był miło spędzony czas!

Spotkanie grupy wsparcia

Spotkanie grupy wsparcia

Radośnie, kolorowo, twórczo – tak właśnie minęło nam czwartkowe popołudnie. Kolejne spotkanie grupy wsparcia dla rodziców za nami. Tym razem mieliśmy okazję sami tworzyć masy sensoryczne: domowa ciastolina, slime, sztuczny śnieg, ciecz newtonowska, piasek księżycowy. Dodatkowo szukaliśmy ukrytych figurek w kolorowym ryżu oraz makaronie. Takie warsztaty to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu wraz z dzieckiem, wystarczy tylko wejść do kuchni.

Dziękujemy pani Karolinie, Marcie, Julitce, Ani i Ewie za pomysły na zabawy sensoryczne.

X